Division

Black Belt Patterns

 

Division

Male Black Belt Sparring

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Charlene Harris

Authentic TKD

23

 

1st

Brendan Mudge

Authentic TKD

33

2nd

Alf Giarrusso

Authentic TKD

   

2nd

Aaron Hinds

Authentic TKD

20

3rd

Paul Daniels

Authentic TKD

32

 

3rd

Donald Marek

Authentic TKD

50

                 

Division

Male Black Belt Power Breaking

 

Division

Male Black Belt Special Technique

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Scott Bower

Authentic TKD

39

 

1st

Scott Bower

Authentic TKD

39

2nd

Ben Hetherington

Authentic TKD

32

 

2nd

Ben Hetherington

Authentic TKD

32

3rd

Guy Pedashenko

Authentic TKD

45

 

3rd

Steve Nowitzke

Authentic TKD

30

                 

Division

Adult Male Coloured Belt Patterns

 

Division

Adult Male Coloured Belt Sparring

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Kris McCulloch

Authentic TKD

24

 

1st

Ayden Robertson

Authentic TKD

25

2nd

David Hinds

Authentic TKD

38

 

2nd

Ricardo Lewis

Authentic TKD

36

3rd

Ricardo Lewis

Authentic TKD

36

 

3rd

Glen Berridge

Authentic TKD

42

                 

Division

Adult Male Coloured Belt Power Breaking

 

Division

Adult Male Coloured Belt Special Technique

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

David Hinds

Authentic TKD

38

 

1st

Ayden Robertson

Authentic TKD

25

2nd

Ayden Robertson

Authentic TKD

25

 

2nd

Kris McCulloch

Authentic TKD

24

3rd

Kevin Gilham

Authentic TKD

26

 

3rd

Ricardo Lewis

Authentic TKD

36

                 

Division

Junior Male Black Belt Sparring

     
 

Name

Club

Age

         

1st

Levi Cathcart

Authentic TKD

13

         

2nd

Tai-Loi Gibson

Toogee TKD

12

         

3rd

               
                 

Division

Boys Coloured Belt Patterns

 

Division

Boys Coloured Belt Sparring

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Rick Goon Chew

Authentic TKD

14

 

1st

Kyle Champion

Authentic TKD

12

2nd

Nathaneal Mandy

Authentic TKD

9

 

2nd

Brodie Smith

Authentic TKD

11

3rd

Finlay Weynberg

Authentic TKD

9

 

3rd

Tristin Thomson

Toogee TKD

12

                 

Division

Boys Coloured Belt Power Breaking

 

Division

Boys Coloured Belt Special Technique

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Christopher Wheeler

Authentic TKD

12

 

1st

Kyle Champion

Authentic TKD

12

2nd

Tristan Thomson

Toogee TKD

12

 

2nd

Martin Paul

Authentic TKD

11

3rd

Brodie Smith

Authentic TKD

11

 

3rd

Chris Weynberg

Authentic TKD

9

                 

Division

Peewee Boys Coloured Belt Sparring

 

Division

Peewee Boys Coloured Belt Power Breaking

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Finlay Weynberg

Authentic TKD

9

 

1st

Brodie Parker

Toogee TKD

7

2nd

Liam Bertucci

Toogee TKD

5

 

2nd

Ryan Ingram

Authentic TKD

8

3rd

Mathew Mandy

Authentic TKD

7

 

3rd

Mathew Mandy

Authentic TKD

7

                 

Division

Female Coloured Belt Patterns

 

Division

Female Sparring

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Nichole Doran

Authentic TKD

33

 

1st

Charlene Harris

Authentic TKD

23

2nd

Aliesha Smith

Authentic TKD

14

 

2nd

Aliesha Smith

Authentic TKD

14

3rd

Sarah Stevenson

Authentic TKD

9

 

3rd

Nichole Doran

Authentic TKD

33

                 

Division

Female Power Breaking

 

Division

Female Special Technique

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Charlene Harris

Authentic TKD

23

 

1st

Susan Paul

Authentic TKD

16

2nd

Aliesha Smith

Authentic TKD

14

 

2nd

Aliesha Smith

Authentic TKD

14

3rd

Nichole Doran

Authentic TKD

33

 

3rd

Claire Cairns

Authentic TKD

16

                 

Division

Girls Freesparring

 

Division

Girls Power Breaking

 

Name

Club

Age

   

Name

Club

Age

1st

Hailey Bertucci

Toogee TKD

11

 

1st

Alexandra Smith

Toogee TKD

11

2nd

Courtnee Smith

Toogee TKD

10

 

2nd

Hailey Bertucci

Toogee TKD

11

3rd

Stephanie Bertucci

Toogee TKD

8

 

3rd

Courtnee Smith

Toogee TKD

10

 

As published in the Townsville Bulletin, 21st June 2012.

THE path to the world championships is a step closer for up to six North Queensland taekwondo exponents.

More than 50 competitors from around the region along with others from Sydney, Brisbane and Canberra competed over the weekend at Rasmussen State School in stage two of qualifiers for the 2013 titles in Florida in the US. There are three more stages of qualifying - to be held before January - ahead of the International Taekwon-Do Federation World Titles.

Veteran competitor and stage two qualifiers organiser Nigel Paul said the quality had been excellent. "The last one I saw was in November last year and the increase in performance from the same people at the weekend ... I just couldn't believe it," Paul said.

To qualify, competitors must accumulate as many points as possible in their respective divisions and categories, with points awarded from a maximum 30 through to 10 to the first three placegetters.

Hopefuls from the Townsville-based Authentic Taekwon-Do to gain crucial points on the weekend included: Ben Hetherington (silver in power breaking), Alf Giarusso (silver in black belt patterns), Susan Paul (gold in women's special technique), Nichole Doran (gold in coloured belt patterns) and Brendan Mudge (gold in men's black belt sparring).

Nigel Paul and Scott Bower also earned points in the sixth dan pattern selection. "I think we have five, maybe six solid contenders," Paul said.

The next stage of qualifying is being held in Woy Woy in New South Wales on August 26.

Susan Paul took out gold in the women's special technique.

Click Here to see the full tournament results.

The 2012 NSW/ACT State championships will be held on the NSW Central Coast on Sunday August 26th. There will also be an Umpire course run by Master Moore & Sabum Bower on the Saturday and a Australian Squad training Saturday afternoon. Please see below for the weekends timetable. This tournament is also a requirement for selections for the World Championships.

Saturday 830am - 130pm: International Umpire Course

Location: Extreme Martial Arts & Fitness Centre, 24 Alma Ave Woy Woy NSW 2256

The Umpire Course is $130 per person, if you have already done this course already under Worldwide Taekwon-do the re-fresher course is free, if you are wanting to upgrade your certificate eg, Umpire C to Umpire B because you have graded since your last course the fee is $20. If you want your Umpire Certificate presented on the day you have to pre-register no later than 22nd August. You can pay on the day. See Worldwide Taekwon-do website for form

Saturday 3pm - 6pm: Official Australian Squad training for the upcoming World Championships

Location: Extreme Martial Arts & Fitness Centre, 24 Alma Ave Woy Woy NSW 2256

This Squad training is for all those who are thinking of trying out for the Australian team for next years World Championships. It is $20 per person, you pay on the day.

Sunday 8am - 4pm: Worldwide Taekwon-do NSW/ACT State Championships

Location: Peninsula Community Centre, 93 McMaster's Road Woy Woy NSW 2256

Please use the following links to the Tournament Information and Entry Form.

I will be in Canada and Alaska until August 4th, however you can send in your forms and pay by cheque or direct deposit. I will be able to answer emails just give me a few days to responded. Please forward this email to your Instructors and students.

If you have any questions please contact me on 0405 134 631

Thank you for your support

Taekwon
Sabum Gary King 5th Dan
Authentic Taekwon-do Central Coast

Subcategories